• Tüm Kategoriler
  • Tembellik Hakkı - Paul Lafargue - Kırmızı Kedi

   Geçici olarak temin edilememektedir. Temin edildiğinde

   Bu ürünün yerine tercih edebileceğiniz ürünler

   Ceza Sömürgesi - Franz Kafka - Kırmızı Kedi Yayınevi
   8,00 TL
   5,85 TL
   %26,9
   Kuyrukluyıldız Altında İzdivaç - Hüseyin Rahmi Gürpınar - Kırmızı Kedi Yayınevi
   16,00 TL
   11,50 TL
   %28,1
   Deccal - Hıristiyanlığa Lanet - Friedrich Wilhelm Nietzsche - Kırmızı Kedi Yayınevi
   12,00 TL
   8,65 TL
   %27,9

   Tembellik Hakkı - Paul Lafargue - Kırmızı Kedi

   Damadı olduğu Marx'tan ve Proudhon'dan etkilenmiş sıradışı Fransız Marksisti Paul Lafargue'ın zamana meydan okuyan manifesto niteliğindeki metni Tembellik Hakkı, kapitalizmin vahşi çalışma koşullarına olduğu kadar, çalışmaya övgüler düzen 20. yüzyılın Marksist klişelerine de erkenden savaş açmış bir eserdir. Bu kısa ve özlü metin, bir aylaklık övgüsünden ziyade, egemen liberal amentünün beyinleri istilasına karşı bir uyarıdır.

   Tarihsel bakımdan son derece zengin bu klasik metin, 19. yüzyılın kolektif zihin yapılarını analiz eden toplumsal, ekonomik ve entelektüel bir monografi sunarken, içinde bulunduğumuz 21. yüzyılda da güncelliğini korumayı başarmaktadır. Makineleşme sayesinde çalışma süresinin kısaltılabileceği, boş zamanın arttırılabileceği yönündeki Lafargue'ın görüşü, üzerinden geçen yaklaşık bir buçuk asra rağmen, çalışma ve tüketme mitlerinin egemenliğinin iyice pekiştiği, "hayat"a daha az yer kalan günümüz dünyasında hâlâ bir talep olarak yerini korumaktadır...

   Zorunlu çalışmaya ayrılmayan özgür zaman anlamına gelen "Tembellik Hakkı"nın içerdiği erdem ve yaratıcılığı, performansa, bireysel başarıya ya da üretimciliğe dayalı bütün ideolojiler bir araya gelse ortadan kaldıramaz!

   "Çalışın, çalışın, proleterler, toplumsal serveti büyütmek ve bireysel sefaletinizi arttırmak için çalışın; çalışın ki, daha da yoksullaşarak, çalışmak ve sefil düşmek için daha fazla gerekçeniz olsun. Kapitalist üretimin insanın gözünün yaşına bakmayan yasası budur."

   Yazar:

   Paul Lafargue

   Sayfa:

   72

   Kağıt Cinsi:

   2. Hamur

   Boyut:

   13.50 x 21.50 cm

    

    


    
   Diğer Özellikler
   Stok Kodustd
   MarkaKırmızı Kedi Yayınları
   Stok DurumuBu ürün malesef bitti. Yetişemedin. Diğerlerine bak bence.
   9786054927142

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.