• Tüm Kategoriler
  • Şıpsevdi - Hüseyin Rahmi Gürpınar - Yason Yayıncılık

   Şıpsevdi - Hüseyin Rahmi Gürpınar - Yason Yayıncılık
   Görsel 1
   DilekPuan : 72
   Fiyat:
   11,11 TL
   İndirimli Fiyat (%35,3) :
   7,19 TL
   Kazancınız 3,92 TL
   Havale / EFT:
   7,05 TL
   7.19 www.dilekkitap.com
   Aynı Gün Kargo

   Şıpsevdi - Hüseyin Rahmi Gürpınar - Yason Yayıncılık

   Bu zavallı eserimin istibdat dönemine ait kötü bir tarihçesi vardır. O devir yağmacılarından biri başkalarının eserlerini çaldığı iddiasıyla meydana çıkmış, bütün Osmanlı yazarlarını kendine haraca bağlamıştı. 
   Zorbalığını türlü türlü hikâyelerle halka tanıtanlar, bilhassa rütbeleri yüksek, günde birkaç defa Yıldız Bayın'nı tırmanmak için araba beygirleri güçlü olanlar. Başkâtip Tahsin Paşa'nın huzuruna giriş emrinde izni bol olanlar zamanın başarılı insanları sayılırdı. 
   Bu basın gaspına karşı Osmanlı yazarları, isyan etmek hakkı göstermek istediler. Söz alev alırken sansür, elinde kalem şeklindeki kınından çıkardığı kanlı kılıcıyla sessizlik emretti. 
   Bütün yazar arkadaşlarımla "dilde yara, elde kalem" öyle susup kaldık. "Alafranga", sabahleyin bizim gazetenin, öğleyin zorba matbaasının tezgâhından çıkıyor; bir iki saat sonra zamanın servetli ve bilgili, şefkatli beyefendi hazretleri basına formalar dağıtılıyordu. 
   Bu haydutluk, bu üzücü karışıklık içinde eser birkaç tefrika neşredildi. Nihayet bir gün yazara gelen sansür "prova"sı romanın idam fermanı olan bir kırmızı çizgiyle baştan sona yaralandı. Yayına devam etmeye imkân olmadığını anladık. Pek müteessir olduk. Fakat kazaya razı olmaktan başka çare yoktu. 
   Hatta üzüntümüzün çokluğundan yayıncıyla bu birkaç günlük muhasebeyi de ahrete bırakarak "alafranga"yı gömdük. Bugün sekiz senelik mezarının tozunu silkerek Şıpsevdi şeklinde ortaya çıkan şu eser hürriyet nefesiyle taze ruh bulmuş eski alafranga, işte o istibdat şehididir.

    

   Yazar:

   Hüseyin Rahmi Gürpınar

   Sayfa:

   258

   Kağıt Cinsi:

   2. Hamur

   Boyut:

   13.50 x 21.50 cm

    

    


    
   Diğer Özellikler
   Stok Kodu16ü-
   MarkaYason Yayınları
   Stok DurumuVar
   9786059869119

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.