• Tüm Kategoriler
  • Orhan Pamuk Yaşar Kemal Zamansız Bir Karşılaşma

   Orhan Pamuk Yaşar Kemal Zamansız Bir Karşılaşma
   Görsel 1
   Geçici olarak temin edilememektedir. Temin edildiğinde

   Bu ürünün yerine tercih edebileceğiniz ürünler

   Yılmaz - Hakkari’den İstanbul’a Bir Şöhret Yolculuğu
   16,67 TL
   4,64 TL
   %72,2
   Mor Sokak Sakinleri - Serpil Tuncer - Az Kitap
   11,11 TL
   4,78 TL
   %57
   Bilgece Yaşamak - Cuma Özusan - AZ Kitap
   11,57 TL
   5,15 TL
   %55,5
   DAHA ÖNCE " AYNI GÖĞÜN UZAK YILDIZLARI : NAZIM HİKMET NECİP FAZIL " İSİMLİ ESERİYLE BİR AY İÇİNDE 5 BİN+5 BİN=10 BİN ADET ÖN SİPARİŞİ TÜKETEN SIDDIK AKBAYIR'DAN İKİ UÇ İSMİ ELE ALAN İNANILMAZ BİR PORTRE KİTABI DAHA... KAPAK RESMİ CUMHURİYET GAZETESİ ÇİZERİ SEMİH POROY'A AİT. Orhan Pamuk'la Yaşar Kemal'in çeşitli açılardan karşılaştırıldığı bu çalışmada, rafine edilmiş birçok bilgi; kısa, yan değiniler, çarpıcı görüntüler, özetleyen incelikler, sorgulayan ayrıntılarla desteklenerek kurgulandı. 
   Bölümler arasında; bir bütünlük, bir tutarlılık, okur karşısına birlikte çıkmalarına tutarlı bir gerekçe kazandıracak bir bağlam ortaklığı kurulmaya çalışıldı. 
   Karşılaştırma sonlarına; karşılaştırmayı daha bir anlaşılır kılma, karşılaştırılan özelliğe farklı gönderme düzelemleri kurma adına bazı açıklamalar eklendi. 
   Orhan Pamuk'un Yeni Hayat, Yaşar Kemal'in İnce Memed 1 romanı ayrıntılı bir biçimde çözümlenmesi denenedi. Her iki yazarın roman anlayışı, bu çözümlemeler içerisinde verilmek istendi. 

   Alt başlıktaki 'Zamansız' sözcüğü tevriyeli kullanıldı: İki yazar arasındaki yaş, dönem, dil farkı ve diğer roman yazarlarını -bir süreliğine de olsa- gölgede bırakan bir Nobel zamanı. İki yazar adına da, bu 'zamansız'lığın saklı işaretlerine, yol ayrımlarına; yerli ve yabancı konaklama noktalarındaki 'karşılaşma'lara, beş yıl sonrasının serin gözleriyle bakılmaya çalışıldı. 
   Bu çalışma, beş yıla yayılan dört aşamada oluştu. 
   Orhan Pamuk'un Nobel Edebiyat Ödülü'nü aldığı günlerde, Orhan Pamuk'la Yaşar Kemal'in romancılığı üzerine bir karşılaştırma metni yazıyordum. Yazmak istediklerime benzer kısa bir karşılaştırma, Hürriyet gazetesinde yayımlanmıştı. Okuma notlarımı temize çekeceğim günlerde yayımlanan bu yazı, çalışmamın içeriğini kısmen değiştirdi. Karşılaştırma metnim; ilkin, Ahmet Hakan Coşkun'un Hürriyet'teki 'Pamuk ile Kemal Arasındaki 13 Fark' adlı yazısına bir yanıt biçiminde hazılandı ve bu metin, Ada dergisinin Kasım 2006 tarihli 12. sayısında yayımlandı. 
   İkinci aşama; karşılaştırma metninin kısmen geliştirilerek 'Bir Fotoğrafınız da Bende Kalmış' kitabında, 'İki Fotoğraf Arasındaki Otuz İki Fark' başlığıyla okur karşısına çıkmasıydı. 
   Üçüncü aşama; karşılaştırmanın, birçok üniversite ve sivil toplum kuruluşunda, 'Roman Ne Yana Düşer, Nobel Ne Yana?, Orhan Pamuk-Yaşar Kemal' başlığıyla sunulmasıydı. 
   Dördüncü aşama; karşılaştırmanın bir kitapta, 15-20 sayfalık kısa bir bölüm biçimini aşarak bağımsız bir kitap biçimini almasıydı. Yaşayan ve sanatsal üretimine devam eden iki yazarın sıkı bir izleyicisi olmak, her seferinde, yeni ayrıntıların karşılaştırmaya eklenmesini zorunlu kıldı. Bu da 15-20 sayfalık bir metni, bağımsız bir kitap boyutuna taşıdı.

    

   Yazar:

   Sıddık Akbayır

   Sayfa:

   360 Sayfa

   Basım Yılı:

   2011

   Boyut:

   15.50 x 21.50 cm

    

    

   Diğer Özellikler
   Stok Kodu27g
   MarkaFerfir Yayıncılık
   Stok DurumuBu ürün malesef bitti. Yetişemedin. Diğerlerine bak bence.
   9786054447121

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.