• Tüm Kategoriler
  • Çağımızın Nevrotik Kişiliği - Karen Horney - Sel Yayıncılık

   Çağımızın Nevrotik Kişiliği - Karen Horney - Sel Yayıncılık
   Görsel 1
   DilekPuan : 187
   Fiyat:
   24,00 TL
   İndirimli Fiyat (%22,2) :
   18,68 TL
   Kazancınız 5,32 TL
   Havale / EFT:
   18,31 TL
   18.68 www.dilekkitap.com
   Aynı Gün Kargo

   Çağımızın Nevrotik Kişiliği - Karen Horney - Sel Yayıncılık

   Psikolojik rahatsızlıklar bizi ebedi bir mahkumiyete mi sürükler? Nevrotik bireyin, rahatsızlığının farkına varması ve iyileşmeye yönelik adımlar atması imkansız mıdır? Psikanaliz, nevrozlara genellikle bireyi özgür iradeden, eyleme yetisinden ve gelecek hayallerinden mahrum bırakan ve köklerini yalnızca geçmişte arayan bir anlayışla yaklaşır. Karen Horney ise arzuları hem kamçılayan hem de tatmin etme olanaklarını sınırlayan nevrotik topluma odaklanarak bunlara yol açan ve besleyen etkenlerin çoğu zaman kültürel olduğunu ve üstesinden çevresel faktörlere yapılan müdahalelerle gelinebileceğini savunuyor. 

   Nevrotik bireyi modern kültürün “üvey evladı” olarak tanımlayan Horney, nevrozların temelinde yatan kaygının, toplumsal ilişkilere ve her insanın iç dünyasına egemen olan çatışmalardan kaynaklandığını ortaya koyuyor. 

   Freud ve sonraki kuşak psikanalistlerinin büyük bir çoğunluğu tarafından nevrozlara mahkum edilen birey, insani özgürleşmeye odaklanan Karen Horney tarafından hayata döndürülüyor. 

   Yazıldığı tarihten bu yana kendi çelişkileri ve açmazlarıyla yüzleşmek isteyen pek çok insan tarafından ilgiyle okunan ve tartışılan Çağımızın Nevrotik Kişiliği, toplumsal nevroz ve kaygıların büyüdüğü bugün, her zamankinden daha güncel.  

   Karen Horney, 1885te Almanyada doğdu. Tıp diplomasını 1913te Berlin Üniversitesinde aldıktan sonra, 1914-18 yılları arasında Berlin-Lankwitzde psikiyatri okudu; 1932ye kadar Berlin Psikanaliz Enstitüsünde görev yaptı, ders verdi. Bu dönemde pek çok uluslararası psikanaliz konferansına katıldı. 

   Nazizmin yükselişiyle beraber, 1932de ABDye taşındı, iki yıl Chicago Psikanaliz Enstitüsünde görev yaptıktan sonra 1934ten 1941e kadar New York Psikanaliz Enstitüsünde çalıştı. Amerikan Psikanaliz Enstitüsünün de kurucuları arasındadır. 1952de ölene kadar ders vermeye, teori oluşturmaya, analiz yapmaya ve kitap yazmaya devam etmiştir. 

   Çağımızın Nevrotik Kişiliği’nin yanısıra önemli çalışmalarından Nevrozlar ve İnsan Gelişimi: Kendini Gerçekleştirme Mücadelesi (Türkçesi: Emre Erbatur, 2011) ve İçsel Çatışmalarımız (Türkçesi: Zeynep Koçak, 2012) da yayınevimiz tarafından yeni çevirileriyle yayımlanmıştır.

    .

   Yazar:

   Karen Horney

   Sayfa:

   200

   Kağıt Cinsi:

   1. Hamur

   Boyut:

   13.50x19.50 cm
    

    

   Diğer Özellikler
   Stok Kodustd
   MarkaSel Yayıncılık
   Stok DurumuVar
   9789755706405

   İlginizi Çekebilecek Diğer Ürünler

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.